SEO זאת מילת המפתח

קידום אתרים SEO

 1. קידום אתרים אורגני
 2. אופטימיזציה למנועי חיפוש
 3. מקדם אתרים
 4. קידום אתר אינטרנט
 5.  מחיר קידום אתרים

אף שרובנו איננו מכירים או יודעים מה זה, ניתן לומר כי SEO משפיע על כל משתמשי האינטרנט – באופן ישיר או עקיף.

אז מה זה SEO?

SEO אלו ראשי תיבות של הביטוי Search Engine Optimization – אופטימיזציה למנועי חיפוש. האופטימיזציה נועדה לסייע בקידום אתרי אינטרנט בתוצאות החיפוש במנועי חיפוש (ראו ערך וויקיפדיה או התייחסות של גוגל).

תכלס – SEO או קידום אתרים הינם תהליכים שתפקידם "לשכנע" את מנועי החיפוש, כי האתר שלכם יותר רלוונטי מאתרים אחרים, עבור מילות מפתח רצויות. SEO באתר מתבצע לרוב עבור גוגל, מפני שגוגל הוא מנוע חיפוש פופולארי מאוד בארץ ובעולם וכמעט כל בקשה לחיפוש תוכן עוברת דרכו. מדובר במאות מיליוני בקשות ליום! SEO זה חלק מתחום של שיווק באינטרנט. אמרנו שיווק? לכולם ידוע כי שיווק הכי טוב זה מפה לאוזן. אנו נוסיף ונאמר: מגוגל לגולש, באמצעות תוצאת חיפוש טבעית, המוצגת כתשובה לשאילתה שהגולש ביצע זה עתה.

מחקרים שנעשו מראים כי מי שמחפש בגוגל נכנס ובודק רק את התוצאות הראשונות שמנוע החיפוש מציג. תוצאות חיפוש משאר הדפים כמעט ואינן מגיעות לעיני הציבור. כלומר – התוצאות הראשונות הן היחידות הרלוונטיות, ואתרי אינטרנט חפצי גולשים חייבים להגיע למקומות הראשונים בגוגל. כאן בדיוק נכנס לתמונה SEO במטרה לבצע קידום לאתר בתוצאות. זהו תהליך מורכב, הדורש ידע ונסיון ומבוצע על ידי מקדם אתרים.

קידום אתרים אורגני

באינטרנט השופע מידע יש חשיבות רבה להימצאותו של אתר במקומות הראשונים בתוצאות החיפוש של גוגל. מיקום גבוה בין התוצאות הראשונות יגדיל את נפח התנועה באתר, ועשוי להיתרגם גם להצלחה כלכלית: בין אם מדובר באתר מסחרי שמוכר מוצרים או בין אם מדובר באתרים שהגדלת נפח התנועה בהם מגדיל חשיפה לפרסומות ומניב רווחים.

כאשר מחפשים מילה או ביטוי בגוגל, מתקבלות שתי סוגי תוצאות עיקריות:

 1. תוצאות בצורת מודעות ממומנות עם הביטוי או עם מילת החיפוש שחיפשנו – תוצאות אלה "ממומנות" כתוצאה של פרסום בגוגל. גוגל מסמנת תוצאות אלה בתווית "מודעה"
 2. שאר התוצאות בדף הן תוצאות טבעיות או "תוצאות אורגניות". את התוצאות האלה ניתן להשיג באמצעות קידום אתרים אורגני.

תוצאות חיפוש בגוגל

גוגל ממקם במקומות הראשונים את האתרים הרלוונטיים ביותר לשאילתא המבוצעת. SEO הינו חלק בלתי נפרד מתהליך של קידום אתר אינטרנט למיקום גבוה בתוצאות חיפוש אלה. על מנת שאתר אינטרנט יהיה רלוונטי יותר מאתרי המתחרים, על מקדם האתר לבצע אופטימיזציה לאתר על ידי שיפור התוכן, מבנה האתר ושיפור הנגישות שלו. על איש ה-SEO לבצע גם אפיון ותיקון תקלות, להתאים את האתר בהתאם להנחיות של מנועי החיפוש ולהנעים את חווית השימוש בו.

התוצאות של קידום אתרים בגוגל אינן מיידיות: התהילך אורך כשנה, ויגרום לעלייה יציבה במיקום האתר בתוצאות החיפוש לאורך זמן. חשוב לשים לב לכך, שתוצאות מיידיות בקידום אתר אינטרנט לרוב אינן "מבשרות טובות": מנועי החיפוש עשויים "להעניש" אתרים שחורגים מהנחיות האיכות למנהלי אתרים ולכאלה שעלולים להזיק לחווית השימוש הכללית.

אופטימיזציה למנועי חיפוש – קצת רקע

בעבר יכלו מקדמי אתרים לשלוט על חלק גדול מהפרמטרים שסייעו לקדם אתר בגוגל. מקדמי אתרים השתמשו במניפולציות והשתמשו בטכניקות אגרסיביות ופסולות בעיניי מנועי החיפוש לקידום האתרים ברשת. גוגל רוצים להמשיך להיות מנוע החיפוש הפופולארי ביותר, כדי שאנשים יחפשו דרכו שוב ושוב – לשם כך עליו לשמור על רלוונטיות ועל אמינות גבוהה של התוצאות עבור המחפשים. עם הזמן, גוגל שיכללו יותר ויותר את האלגוריתמים המשמשים לחיפוש ודירוג, כדי להתאימם במדויק ככל האפשר לתוצאות רלוונטיות – כלומר, להציג את התוצאות שהגולשים באמת רוצים למצוא.

בשנים האחרונות האלגוריתמים של גוגל הפכו למורכבים יותר (יש להם אינטלגנציה משל עצמם!) ורוב המידע על אודותיהם נותר חסוי. גוגל משתמש במאות פרמטרים שונים באלגוריתמים שלו כדי לדרג אתרי אינטרנט, כאשר בחלק מהנתונים עובדי גוגל מעדכנים את הציבור, ובחלקם ניתן להתעדכן על ידי ביקור בפורומים מקצועיים בארץ ובחו"ל. כיום תהליך של קידום אתרים אינטרנט נעשה מורכב יותר מבעבר, אך מצד שני מתקבלות תוצאות אמינות יותר עבור המחפשים.

כיצד ניתן לרתום את ה-SEO לטובת האתר של העסק?

אתר אינטרנט שאינו נמצא באחד מהמקומות הראשונים בגוגל, יזכה לתנועה מועטה וללא חשיפה מספקת האתר לא יכול לייצר מכירות. אתר אינטרנט עסקי שמצליח להגדיל את מספר הכניסות אליו לאורך זמן, עשוי להגדיל את התוצאות העסקיות שלו במאות אחוזים! כל כניסה לאתר העסק עשויה להסתיים בעסקת מכירה ובצירוף לקוח חדש. בסופו של דבר, תהליך ה-SEO נעשה במטרה להגדיל את הרווחים של העסק, במידה ניכרת.

מקדם אתרים SEO

כדי למקם אתר במקומות הראשונים בגוגל לאורך זמן, צריך לפנות אל מומחה לקידום אתרים (אופטימייזר). תהליך הקידום הוא תהליך מורכב – המקדם יבצע תחילה מחקר מילות מפתח – איתור של מילות חיפוש רלוונטיות לאתר. הוא יבדוק את התחרות של זירת הפרסום המבוקשת וימליץ על הביטויים שכדאי לקדם.

קידום אתר אינטרנט מתבצע בשלבים הבאים:

 • התאמה של מילות וביטויי חיפוש, בדיקת תוכן האתר והתאמתו ככל האפשר למילים או לביטויים רלוונטיים
 • יצירת קישורים איכותיים והפניות לאתר מאתרים איכותיים אחרים וממנו (קישורים נכנסים, קישורים יוצאים)
 • מעקב ועדכון שוטף לקידום האתר בביטויי חיפוש נוספים
 • אופטימיזציה מתמדת בדפי האתר לשיפור הדירוג שלו, לשיפור חווית השימוש בו ושיפור יחס ההמרה
 • ניהול האתר ותכנון ליצירת תוכן עתידי

מחיר SEO

מחיר SEO תלוי בעיקר ממורכבות העבודה הנדרשת, אשר נובעת מסוג וגודל האתר וכמובן – תחרותיות וכמות המונחים שעבורם רוצים לבצע אופטימיזציה לאתר. מחיר קידום אתרים נקבע בהתאם הנ"ל ובמסגרת ריטיינר חודשי.

מוכנים לשנות את כללי המשחק?