שיווק באינטרנט

בואו נעשה קצת סדר: רשת האינטרנט מאפשרת חשיפה מהירה ופשוטה יחסית לקהל גדול, ללא מגבלות של זמן או מקום. נשאלת השאלה: כיצד ניתן לרתום את הרשת לטובת הגדלת המחזור העסקי? שיווק באינטרנט הינו תהליך אסטרטגי לפרסום ברשת. שיווק ברשת האינטרנט עשוי לאפשר את הגדלת המכירות של העסק בעשרות אחוזים.

SEO הצלחה מעבר למסך

באינטרנט, בדומה לעולם האמיתי, כל עסק זקוק לקונים: המטרה של שיווק באינטרנט, היא להביא לאתר העסק כמה שיותר מבקרים (=קונים פוטנציאליים) ולהפוך כמה שיותר מהם ללקוחות בפועל, כלומר ללקוחות שסוגרים עסקת קנייה. תהליך שיווקי חכם באינטרנט יוכל להפוך מבקר פסיבי, כזה שרק נכנס לאתר, לקונה אקטיבי – שסוגר עסקת קנייה.

יש לנו יופי של מוצר. מה עכשיו?

כדי להפוך כמה שיותר מבקרים באתר לקונים בפועל, יש לבדוק ולהתחשב בנתונים הבאים:

  • איסוף נתונים על לקוחות פוטנציאליים ופנייה ממוקדת אליהם
  • לאפיין את הצרכים ואת הרצונות של הלקוחות הפוטנציאליים
  • להתאים את האתר לגולשים ע"י גיל, שעות גלישה, סוג המכשיר\מסך, סביבת העבודה וכו'

שיווק באינטרנט מחייב תהליך אפיון ופילוח של הצרכן הפוטנציאלי: לבדוק למי מיועד המוצר המשווק ומהו קהל היעד שלו. לדוגמה: האם מוצר כלשהו מיועד לילדים או למבוגרים, לגברים או לנשים וכדומה. מומלץ לשאול כמה שיותר שאלות, במטרה למקד ולדייק עד כמה שניתן את קהל הלקוחות. בהתאם לתשובות לשאלות הללו, ניתן לתכנן אסטרטגיה שיווקית מתאימה ולפנות לקהל היעד הרלוונטי דרך קידום אורגני, קידום ממומן, שיווק ברשתות חברתיות ובאמצעות פרסום.

פנייה ממוקדת לפלח הלקוחות הפוטנציאליים מעלה מאוד את הסיכוי לסגור מכירה בהצלחה, תוך חיסכון ניכר בזמן ובכסף. האינטרנט נגיש לכולם כל הזמן. עם זאת, שיווק נכון באינטרנט צריך להיות מוכוון ללקוח היחיד, ולטווח הארוך. ככל שנדייק את הניתוח של הצרכן הפוטנציאלי אליו אנו פונים, נוכל למקד ולייעל את החשיפה, במטרה להגדיל את המכירות.

לספק חווית קנייה חיובית – בכל קנייה

בעקבות החשיפה לתכנים מרובים, קהל הצרכנים הפך להיות חסר סבלנות, רגיש ועמיד יותר לתכנים פרסומיים. כדי לדלג על כך, בשיווק באינטרנט יש צורך ביצירתיות ובהתאמת המסר למוצר. כמו כן, עולה החשיבות של פרסום תכנים איכותיים, רצוי כאלו המעודדים מעורבות רגשית של הצרכנים, על מנת לחזק את הקשר שלהם עם המוצר.
מבקר שנכנס לאתר ואף מכניס מוצרים לעגלת הקניות, לא תמיד מסיים את השהות באתר בסגירת קנייה. אחת הסיבות לכך היא הניכור של הקנייה באינטרנט – אין ללקוחות מוכר אנושי לשאול אותו שאלות במהלך הקנייה. מצד העסק יתכן קושי להבין מה בדיוק לא פועל בתהליך הקנייה: בחנות רגילה יכולים העובדים לראות ולהצביע על חולשה.

אחד היתרונות של שיווק באינטרנט הוא שהכל מדיד – ניתן למדוד ולנתח כל שלב בתהליך.
יתרון התהליך המדיד נגיש גם ללקוח, אך באופן שונה במקצת: המושג "נאמנות לקוח" כבר כמעט אינו קיים. העסק והמוצר נמדדים בכל פעם מחדש. הלקוחות מתבקשים לתת חוות דעת על העסק, על השירות ועל המוצר, בתוך אתר העסק ומחוצה לו. עם זאת, מדידת כל שלב בתהליך השיווקי מאפשרת לעסק לתקן, לשנות, לשפר ולהתאים באופן מיטבי את התהליך עד לקבלת התוצאה הרצויה.