כתיבת תוכן מעולהקידום אתרים אורגני תלוי כמעט לחלוטין בהימצאות של תוכן איכותי בדפי האתר. תוכן שמגשים שתי מטרות מרכזיות: משוחח עם הגולשים ו"קורץ" למנועי החיפוש.

על מנת לעשות מעט סדר בדברים, הנה ארבעה אלמנטים שחשוב לדעת על הקשר שבין קידום לבין תוכן איכותי.

התוכן באתר חייב לתת ערך מוסף לגולש

מעבר להיבטים "טכניים" הנוגעים למילות מפתח, ביטויי חיפוש וצפיפותם, התוכן באתר אינטרנט חייב להיות בעל ערך מוסף. האלגוריתם המתוחכם של גוגל שמבוסס על מאות פרמטרים שונים מכוון ליעד אחד – רלוונטיות. גוגל, שהכנסותיה ושמה הטובה מבוססים על היכולת לספק לגולשים תוצאות מדויקות, נוקטת במדיניות של אפס סובלנות כלפי תכנים לא איכותיים.

אין ספור עדכונים שנכנסו לאלגוריתם של גוגל בשנים האחרונות (כשהמפורסמים בהם הם עדכוני פנדה ופינגווין על שלל גרסאותיהם), עסקו באופן ספציפי וממוקד גם בתכנים. כלומר, ניטור תכני "ספאם" שאינם מספקים לגולשים מידע אמיתי. הדרך לליבו של גוגל עוברת בליבו של הגולש. אם הגולשים מגיעים לאתר ומקבלים מידע שמספק להם מענה לצורך, הדברים באים לידי ביטוי גם בתוצאות החיפוש. זאת מכיוון שהגולשים ממשיכים לגלוש באתר, נשארים בו זמן ממושך – מאותתים לגוגל שכאן נמצא תוכן איכותי בהקשר לביטויי החיפוש שהוקלדו כדי להגיע לאתר הזה.

כתיבת תכנים מקוריים ולא משוכפלים

אחד הנושאים שגוגל רגישה אליהם הוא תוכן משוכפל ולא מקורי. מדובר בעניין שיש לו שני פנים – תוכן שהועתק מאתרים אחרים (עם או בלי רשות) ותוכן מועתק בתוך האתר עצמו.

בכל הנוגע לתכנים ששוכפלו מאתרים אחרים זו לא רק בעיה מול גוגל. העתקת תכנים מאתרים אחרים ללא קבלת אישור היא הפרת זכויות יוצרים, העלולה לגרור בעיות משפטיות ולהוליד תביעות מיותרות. בנוסף, גם אם התכנים אינם מפרים זכויות יוצרים (למשל, תוכן שהעסק כתב לאתר אחר ומפרסם גם באתר שלו), הערך של האתר יכול להיפגע במנועי החיפוש.

הסוגיה השנייה, תכנים משוכפלים באתר, מאפיינת מצבים שבהם אותו התוכן מופיע בעמודים שונים באתר. עניין נפוץ במיוחד בחנויות ווירטואליות, אתרים קטלוגיים אבל לא רק. תכנים משוכפלים גורמים נזק מבחינת SEO משום שגוגל מעדיפה תכנים מקוריים, אחרת הם עלולים לבלבל את מנועי החיפוש בסריקת האתר (וגם את הגולש). האלגוריתם של גוגל מתקשה לזהות את העמודים החשובים ונתקל במכשולים בהבנת היררכיית התוכן. כך נוצרים לדוגמה מצבים בהם עמודים משניים וצדדיים מאפילים על עמודים חשובים.

כתיבה שוטפת של תוכן באתר

עקרון ידוע בקידום אתרים הוא בניית אתר אינטרנט עדכני. כאשר אתר אינטרנט מקפיד להוסיף עמודי תוכן בתדירות גבוהה (וכל המרבה, הרי הוא משובח) וככל שהתוכן הוא איכותי – הרווח הוא כפול ומכופל.

ראשית, מנועי החיפוש אוהבים להציג תכנים עדכניים  – על גבי עמודי התוצאות מצוינים לא אחת תאריכי פרסום. כמו כן, אתרי אינטרנט שמקפידים על יצירת תוכן ברמה קבועה משפרים את מספר עמודי האתר ו"משדרגים" את עצמם מול מנועי החיפוש. אתר אינטרנט עם 100 עמודי תוכן ייחשב תמיד לאיכותי יותר מאתר מקביל עם 10 עמודים בלבד (ובפרט שהתוכן הוא טוב). יצירת תוכן ברמה שוטפת מאפשרת לעסק להרחיב את המידע לגולשים ולהגדיל את צירופי מילות המפתח שיש באתר – באמצעותם התנועה שמגיעה מתוצאות החיפוש לאתר תגדל לאורך הזמן.

כתיבת תוכן לקידום אתרים

הבסיס לקידום אתרים הוא מחקר מילות מפתח. זהו מחקר שבמסגרתו בודקים מה הגולשים של העסק מחפשים בגוגל, איך הם מחפשים, וכיצד לייצר עבורם תכנים ממוקדי מטרה. תוצאותיו של מחקר מילות מפתח מאפשרות לספק הכוונה למילים וביטויים שצריכים להופיע בטקסטים באתר.

כותבת תוכן